Co i jak czyta o. Adam Szustak?
Najpopularniejszy katoyoutuber o. Adam Szustak OP jest też nałogowym czytelnikiem i chętnie poleca lektury swoim subskrybentom. Na kanale Langusta na palmie publikowane są rekolekcje, biblijne komentarze i inne kaznodziejskie projekty video zakonnika, ale także seria „Bookszpan”.
Ulubionym pisarzem o. Adama Szustaka OP jest Haruki Murakami. Dominikanin przeczytał wszystkie jego książki wydane po polsku. Z zaskoczeniem odnotował pojawienie się w księgarni „Moich ulubionych t-shirtów”. Murakami zbiera koszulki, które dostaje albo kupuje w różnych sklepach vintage. Napisał o nich serię felietonów, które znalazły się właśnie w tym wydaniu. – Oczywiście w tej książce nie ma nic odkrywczego. To nie jest wielka literatura – to są po prostu felietony o koszulkach. Ale ja kocham Murakamiego i jego sposób dotykania rzeczywistości. Właśnie to, że na koszulach potrafi zrobić książkę – mówi zakonnik, który z ekscytacją czeka na tłumaczenie nowej powieści Japończyka – pojawiła się już na rynku (od wydanej poprzednio „Śmierci Komandora” minęło 6 lat).
O. Szustak sięga też po klasykę. Ostatnio odświeżył „Hrabiego Monte Christo” Aleksandra Dumasa. Prawie tysiącstronicową książkę czytał fragmentami przez ostatnie pół roku. – Studium ciemności duszy. Studium pogrążania się w zemście – poleca lekturę i zapowiada, że niebawem otworzy także „Trzech muszkieterów” francuskiego pisarza.
Na liście lektur o. Szustaka są też pozycje literatury obyczajowej. Z zachwytem opowiada o „Cudownych latach” Velerie Perrin, chociaż zwraca uwagę na nieadekwatność tytułu polskiego wydania. Na lekturę zdecydował się przeczytawszy wcześniej „Życie Violette”. Zakonnik lubi też fantastykę sci-fi i postapo. Za doskonałą uważa „Stację jedenastą” Emily St. John Mandel. Od razu po tej pierwszej przeczytał „Morze spokoju” tej samej autorki i zapowiada, że sięgnie też po jej „Szklany hotel”.
W najnowszym książkowym vlogu mówi także o Szczepanie Twardochu, którego czytał po raz pierwszy. Nazywa go fenomenalnym pisarzem. Zwraca uwagę na jego język, porównania, prowadzenie akcji, budowanie bohaterów. Ale „Król” go nie kupił – ze względu na nagromadzenie brutalnych scen, oczywisty twist i słabe zakończenie.
Jednym z kluczy, według których dobiera lektury są nagrody literackie. To z tego powodu zdecydował się na „Schron przeciwczasowy” Georgija Gospodinova, który jest tegorocznym laureatem Nagrody Bookera. Szustak się nie zawiódł i kupił także inne książki autora – m.in. „Fizykę smutku”. Korzysta też z rekomendacji innych youtuberów. W ten sposób trafił na „Legendy Latte” Travisa Baldree, które polecały „Zaksiążkowane”. Zuza i Totala namówiły go także na kryminał Ruth Ware „Śmierć Pani Westaway”. Nie żałował.
W jaki sposób czyta? Gdy poleca fanom Murakamiego „Moje ulubione t-shirty” to mówi, że to książka dobra na wieczór. – Szklaneczka whisky. Sziszka. Felietony o t-shirtach. Doskonała sprawa – zdradza swój sposób na relaks na koniec dnia. Jeśli książka do setnej strony go „nie przekona”, to ją odkłada. Przyznaje, że książka może być o niczym, ale jeśli pod względem literackim jest bardzo dobra, to autor zdobędzie go jako czytelnika. Dla Szustaka język musi dotykać rzeczywistości. Deklaruje, że czyta znacznie więcej książek niż te, o których mówi na swoim kanale.
Fot. Screen z kanału Langusta na palmie